Textová část změny

A. základní údaje

 

Číslo změny: Z 0720, Z 0719

Městská část:
Lipence, Zbraslav, Radotín, Velká Chuchle, Praha 12, Praha 4, Praha 5, Praha 2, Praha 1, Praha 7, Praha 8, Troja, Praha 6, Suchdol

Katastrální území:
Zbraslav, Lipence, Radotín, Komořany, Lahovice, Modřany, Velká Chuchle, Malá Chuchle, Hodkovičky, Smíchov, Podolí, Nové Město, Staré Město, Malá Strana, Karlín, Holešovice, Libeň, Bubeneč, Dejvice, Troja, Sedlec, Suchdol

Parcelní číslo:
Území vymezené čarou největší známé povodně srpen 2002

Hlavní cíl změny:

Řešení změny územního plánu sídelního útvaru hl. města Prahy (ÚPnSÚ HMP) stanoví nové funkční využití území a zásady jeho využití, reagující na důsledky ze záplav. Ve změně ÚPn SÚ HMP je zohledněn vliv záplavy způsobené řekami Vltavou a Berounkou na území hl. m. Prahy v srpnu 2002. Vedle aktivní zóny stanovené vodoprávním úřadem pod č.j MHMP-118671/2003/VYS/Po/Ku ze dne 21.8.2003, jsou revidována záplavová území určená k ochraně zajišťované městem, určená k ochraně zajišťované individuálně, neprůtočná a průtočná.

Součástí řešení návrhu změny Z 0720 jsou rovněž ty změny ÚPn SÚ HMP vlny 01, 03 a 04, které mají schválená zadání.

Vzhledem ke schválenému zadání změny Z 0720 pro celé záplavové území byly dále v rámci této změny řešeny další podněty vycházející z vlny 05 a ze zpracovaných urbanistických studií. Součástí změny je i zapracování projednaného návrhu změny Z 0719, upraveného na základě projednání a v souladu s ustanovením zákona č. 254/2001 Sb. o vodách (zahrnutí aktivní zóny).

Splnění schváleného zadání změny:
Zadání bylo splněno.

 

B. návrh řešení změny

 

Urbanistická koncepce a funkční systémy

1, Obecné zásady návrhu změny:

Protipovodňová opatření
V souladu s usneseními Rady HMP č. 0038 ze dne 21.1.2003 k návrhu harmonogramu postupu přípravy a výstavby protipovodňových opatření, jejich etapizace, k aktualizaci rozsahu a vedení linií protipovodňové ochrany (PPO) na povodňový průtok v srpnu 2002 a přípravě PPO na výši hladiny tohoto průtoku Q = 5 300 m3 /s s rezervou 30 – 60 cm a dalších usnesení (poslední č.1334 ze dne 10. 8. 2004) upřesňujících rozsah a linie opatření, jsou v návrhu změny vyznačeny aktualizované linie PPO s rozlišením linií zajišťovaných městem a zajišťovaných individuálně. Linie PPO zajišťované městem jsou obsaženy v seznamu veřejně prospěšných staveb. Popis konkrétních změn rozsahu a linií PPO je uveden v členění po městských částech.

Změna rozsahu a vedení linií PPO výrazně zvyšuje rozsah chráněných oblastí města před povodňovými průtoky a umožňuje širší funkční využití těchto území.

Záplavová území
Na návrh Povodí Vltavy s.p. byla vodoprávním úřadem pod č.j MHMP-118671/2003/VYS/Po/Ku ze dne 21.8.2003 stanovena aktivní zóna záplavového území Vltavy a Berounky dle zákona č. 254/ 2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů a zobrazeno záplavové území povodně roku 2002, nejvyšší zaznamenané přirozené povodně dle vyhlášky Ministerstva životního prostředí ČR č. 236/2002 Sb. o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovování záplavových území. Na tuto povodeň jsou navrhována protipovodňová opatření.

2, Změny zahrnuté do změny Z 0720/00

Z_719/00 – změna vyhlášky, oddíl Kategorizace záplavových území
Z_177/01 – přístav Holešovice
Z_444/03 – změna linie protipovodňových opatření  Holešovice – River Lofts
Z_448/03 – Libeň, Karlín – na základě studie Maniny ,Dolní Libeň, Invalidovna
Z_527/04 – Holešovice – Brema
Z_459/04 – Modřany – zastřešení parkovacích stání
Z_460/04 – Karlín – zeleň na smíšené obchodu a služeb, změna pozastavena z důvodu nedodržení podmínek schváleného zadání
Z_640/04 – Karlín – Pobřežní – rozšíření funkce smíšené městského typu na základě zpracovaných zastavovacích podmínek
Z_377/03 - Holešovice – panelárna Wolf
 Z_771/05 – Troja – rozšíření sportu

Z–936/05 – Golf - Lipence

 

 

3, Popis změny dle katastrů, popř. městských částí

Zbraslav

Část k.ú. Zbraslav, které leží v údolní nivě Berounky, je navržena jako součást nově vymezeného “velkého území rekrace – VUR”. Podstatnou část tohoto území tvoří vodní plochy – VOP, určené pro rekreaci po vytěžení bilancovaných výhradních ložisek štěrkopísků. Podél břehů vodních ploch jsou navržená území sloužící oddechu – SO3, plochy zeleně NL, ZN a jsou i celoměstským systémem zeleně. Plochy zeleně, které jsou součástí ÚSES na pravém břehu Berounky, zůstávají beze změny.

V lokalitě Peluněk je část stávající funkční plochy SVO v těsném kontaktu s aktivní zónou navržená jako nerozvojové území a vyznačená překryvnou značkou. Navazující plocha PZO, ležící v aktivní zóně, je navržená ke změně na funkční plochu ZN.  Stávající funkční plocha SO 5 při ulici K přehradám na levém břehu Vltavy je navržená ke změně na SO 1. Ve Strnadech je plocha VN a část plochy OC navržená jako nerozvojové území a vyznačená překryvnou značkou. Na pravém břehu Vltavy v lokalitě Závist je část plochy OC navržena jako nerozvojové území a vyznačená překryvnou značkou. Plochy PSZ a ZN jsou částečně navrženy ke změně na NL. Tato plocha NL je součástí celoměstského systému zeleně. V lokalitě u nádraží jsou plochy OC, SVO a VN ponechané ve stávajícím rozsahu navržené jako nerozvojové území a vyznačené překryvnou značkou.

Pro území vymezené pravým břehem Berounky (vyjma místní části zvané Dolních Černošice), okrajem bývalé plochy PZO (zahrádková osada Kazín), Lipanským potokem, od Lipanského statku směrem na východ hranicí ÚSES a ulicí Strakonickou (vyjma statku Peluněk a zástavby Lahovic) je navrženo vyhlášení “Velkého území rekreace – VUR”.

Komunikační síť beze změn.

 

Lipence

Část k.ú. Lipence, která leží v údolní nivě Berounky, je navržena jako součást nově vymezeného “velkého území rekrace – VUR”.  Vzhledem k přírodním kvalitám území a krajinnému utváření je tato část údolní nivy navržena převážně pro území sloužící oddechu SO 1, SO 2 umožňující umístění golfu. Jednotlivé plochy SO jsou orientované dle podélné osy údolí a pro zajištění prostupnosti území jsou vzájemně oddělené pásy NL směřujícími od  Lipenců směrem k řece, které jsou součástí celoměstského systému zeleně. Do plochy SO 2 je částečně zahrnutá plocha LR východně od Peluňku. Zbývající část plochy LR je navržena ke změně na ZN. Plocha PZA, navazující na statek Peluněk, je nově zahrnuta do území sloužící oddechu SO 2 stejně jako malá plocha  VN jihovýchodně od statku Peluněk.

Část plochy ZN mezi severovýchodním okrajem Lipanského statku a vodní plochou VOP je navržena ke změně na SO5 pro zvláštní rekreační aktivity včetně jezdeckých areálů a parkurů. Zbývající části ploch OP (orná půda, plochy pro pěstování zeleniny) jsou navrženy ke změně na NL (louky a pastviny). Plochy zeleně, které jsou součástí ÚSES na pravém břehu Berounky a podél Lipanského potoka, zůstávají beze změny.

Převážná část zahrádkové osady Kazín, ležící v údolní nivě Berounky, je navržena ke změně na ZN, malá okrajová část navazující na stávající čistě obytné území, která leží mimo záplavové území, je navržena ke změně na OC. V lokalitě Dolní Černošice je stávající  zástavba ve funkčních plochách SMS, OMS a OC ponechaná ve stávajícím rozsahu, navržená jako nerozvojové území a vyznačená překryvnou značkou. Jako nerozvojová území jsou také vyznačené stávající plochy PZO.

Areál velkotržnice Lipence je ponechán v souladu s platným Úpn částečně pro území sloužící oddechu SO 3 v rozsahu vymezeném v  územním plánu. Stávající trvalé stavby v areálu velkotržnice mohou být nadále využívány do doby, než bude stabilizováno nové umístění velkotržnice v Praze. Výhledové vyžití areálu v Lipencích bude směřováno k rekreačnímu využití v souladu s územním plánem. V této části údolní nivy byly navrženy dvě změny ÚPn: č. Z 0936/05 a Z 0937/05. Náměty formulované ve změně č. Z 0936/05, avšak dosud neprověřené samostatnou studií, byly částečně převzaty. Změna Z 0937/05 nebyla do pořizované změny 0720/00 převzata vzhledem k tomu, že Lipanský statek neleží v záplavovém území a další navazující požadavky, lokalizované do záplavového území, zasahují výrazně do ÚSES. Dále budou uvedené změny pořizovány samostatně ve vlně 05; nutnost podložení studií.

Pro území vymezené pravým břehem Berounky (vyjma tzv. Dolních Černošic), okrajem bývalé plochy PZO (zahrádková osada Kazín), Lipanským potokem, od Lipanského statku směrem na východ hranicí ÚSES a ulicí Strakonickou (vyjma statku Peluněk a zástavby Lahovic) je navrženo vyhlášení “Velkého území rekreace – VUR”.

Komunikační síť beze změn.

 

Radotín

V území mezi dostihovým závodištěm ve Velké Chuchli a ulicí Výpadovou jsou stávající území sloužící oddechu SO 3,6 navržená částečně ke změně na SO 1,2 a částečně na SO 2,3. Rozvojová plocha ZOS severozápadně od ulice Výpadové je navržená ke změně na SO 2,3. Vodní plochy VOP, umístěné v platném územním plánu hl. m. Prahy podél výhledové rezervy dostihového závodiště (tzv. rovné míle), jsou nahrazeny novou vodní plochou VOP, navrženou východně od rezervy dostihového závodiště a mimo ochranná  a bezpečnostní pásma hlavních energetických liniových staveb.

Zásadní změna se týká říčního přístavu Radotín. Stávající rozsah a činnost přístavu je potvrzena s tím, že nebude uvažováno s jeho dalším územním rozšiřováním. Územní rezerva navržená ve stávajícím  územním plánu  je navržena ke zrušení. Celé území je určeno pro rekreační zázemí města s převažujícím podílem vodních sportů a sportovní a rekreační plavbou včetně přístavu pro tyto aktivity. Záplavy z roku 2002 potvrdily potřebnost ochranného přístavu na horním toku Vltavy a Berounky. Takový přístav však musí být umístěn mimo hlavní proudnici velké vody, tedy mimo její aktivní zónu a pokud možno i mimo zónu průtočnou. Funkce ochranného přístavu je spojena s nově navrhovaným přístavem sportovních a rekreačních lodí, jehož bazén je umístěn do souběhu s ulicí Výpadovou, převážně v záplavovém území neprůtočném. Vlastní přístav je navržen na vyhlášení veřejně prospěšnou stavbou. Jeho umístění umožňuje i jeho ochránění proti velkým vodám protipovodňovými opatřeními. Od ulice Výpadové je oddělen pásem izolační zeleně, na jeho obou koncích je navrženo parkoviště a plochy SVO jako jeho zázemí a zázemí pro přilehlé rekreační plochy. Z koryta Berounky je navržen nový proplachovací kanál bazénu přístavu. Kromě rozšíření již schválené vodní plochy na místě skleníkového areálu, je navržena nová vodní plocha v místě původní rezervy pro rozšíření přístavu, ze které je napojen i nově navržený přístavní bazén. Obě vodní plochy jsou propojeny širokým hrdlem pod podporami budoucí estakádové trasy silničního okruhu.  V souvislosti s novými vodními plochami jsou upraveny stávající a navrženy nové rekreační plochy SO3, úprava se také dotýká ploch NL a průběhu celoměstského systému zeleně.  Korigován je i průběh hranice velkého rozvojového území v souvislosti s úpravou hranice sportovní plochy při ulici Výpadové.

V lokalitě Šárovo kolo je část stávající zahrádkové osady navržena jako nerozvojové území a vyznačena překryvnou značkou. Východní část je navržena ke změně na ZN. Plocha PP při ulici Výpadové je zahrnuta do ploch SVO a DPO.

V lokalitě při ústí Radotínského potoka jsou stávající plochy SVO, OC a VN navržené jako nerozvojové území a vyznačené překryvnou značkou. V území Rymáně jsou funkční plochy PSZ a PZO navržené ke změně na ZN, území sloužící oddechu SO 3 a SO 1,5 ke změně na SO 1. Část rozvojové plochy PSZ/OC, využitelné po roce 2010, je navržena ke změně na PSZ.

Součástí návrhu změny je i korekce tvaru říčního koryta a břehu Berounky včetně úpravy ploch zeleně ZN dle skutečného stavu při ulici Výpadové, rozšíření stávající plochy VN (nerušící výroba a služby) v rozsahu navržené protipovodňové ochrany a s tím související úprava vedení ÚSES na levém břehu Berounky.

Část Radotína mezi železniční tratí a levým břehem Berounky jižně od dostihového závodiště zůstává nadále součástí velkého rozvojového území (VRÚ) Radotín – Lahovice – Zbraslav vymezeného v platném územním plánu SÚ hl. m. Prahy.

 

Komořany

V tomto katastru je navrženo k překvalifikování území sloužícího oddechu  - SO v lokalitě západně od Českého hydrometeorologického ústavu (aktivní zóna) ze stávajícího SO 5 na SO 1.

 

Lahovice

Areál TRADEKO – Sádky je ponechán ve stávající funkční ploše, je však navržen jako nerozvojové území a vyznačen překryvnou značkou.  Stávající zástavba Lahoviček, zařazená ve funkčních plochách SVM a OC, ponechaná ve stávajícím rozsahu, je navržena jako nerozvojové území a vyznačená překryvnou značkou. Malé rozvojové plochy OC při východním okraji Lahoviček jsou navrženy ke změně na území sloužící oddechu SO1. 

Území sloužící oddechu jižně od dostihového závodiště je částečně navrženo ke změně na SO 1,2 a částečně na SO 2,3. Vodní plochy VOP, umístěné v platném územním plánu hl. m. Prahy podél výhledové rezervy dostihového závodiště (tzv. rovné míle), jsou nahrazeny novou vodní plochou VOP, navrženou východně od rezervy dostihového závodiště a mimo ochranná  a bezpečnostní pásma hlavních energetických liniových staveb.

Plochy PZO a PSZ při západním okraji Lahoviček jsou navrženy ke změně na území sloužící oddechu SO1,2.

Říční přístav Radotín zůstává i do výhledu pouze ve stávajícím rozsahu.

Stávající zástavba Lahovic, zařazená ve funkčních plochách  SVM a ZOS, je navržená jako nerozvojové území a označená překryvnou značkou. Plocha bývalé zahrádkové osady PSZ na pravém břehu Berounky je navržená ke změně na ZN a stává se součástí celoměstského systému zeleně. Plochy PSZ při západním okraji Lahovic jsou navrženy ke změně na funkční plochu NL a jsou zařazeny do celoměstského systému zeleně.

Jižní část k.ú. Lahovice je součástí nově navrženého řešení údolní nivy na pravém břehu Berounky. Severní část nově vymezeného “velkého území rekrace” tvoří především vodní plochy – VOP, určené pro rekreaci po vytěžení bilancovaných výhradních ložisek štěrkopísků. Podél břehů vodních ploch jsou navržená území sloužící oddechu – SO 3, plochy zeleně NL a ZN. Tyto plochy zeleně jsou zároveň i celoměstským systémem zeleně.  Plochy zeleně, které jsou součástí ÚSES na pravém břehu Berounky, zůstávají beze změny.

Severní část k. ú. Lahovic zůstává nadále součástí velkého rozvojového území (VRÚ) Radotín – Lahovice – Zbraslav, vymezeného v platném územním plánu hl. m. Prahy.

Pro území vymezené pravým břehem Berounky (vyjma Dolních Černošic), okrajem bývalé plochy PZO (zahrádková osada Kazín), Lipanským potokem, od Lipanského statku směrem na východ hranicí ÚSES a ulicí Strakonickou (vyjma statku Peluněk a zástavby Lahovic) je navrženo vyhlášení “Velkého území rekreace – VUR”.

Komunikační síť beze změn.

 

Modřany

Funkční využití zůstává beze změn, byly respektovány námitky z projednání.

 

Velká Chuchle

Hřiště na břehu Vltavy ve funkční ploše SP je navrženo jako nerozvojové území a vyznačeno překryvnou značkou. Pro území sloužící oddechu na břehu Vltavy je navržena změna z  SO 1,3 na SO 1.

Areál bývalých skleníků v zastavitelném území je navržen ke změně z funkční plochy ZOS na území sloužící sportu  SP, které je možné využít při respektování podmínek OTPP. Jižní část Velké Chuchle zůstává nadále součástí velkého rozvojového území (VRÚ) Radotín – Lahovice – Zbraslav

Komunikační síť beze změn, včetně respektování souboru komunikačních staveb „Připojení Velké a Malé Chuchle“.

 

Malá Chuchle

Stávající loděnice na břehu Vltavy ve funkční ploše SP jsou navrženy jako nerozvojové území a  vyznačeny překryvnou značkou.  Stávající zástavba V uličce ve funkční ploše SVM je navržená  jako nerozvojové území a  vyznačena překryvnou značkou.

Komunikační síť beze změn, včetně respektování souboru komunikačních staveb „Připojení Velké a Malé Chuchle“.

 

Hlubočepy

Zastavitelná dosud nevyužitá  funkční plocha VN u smyčky tramvajové trati je navržená ke změně na území sloužící sportu, kde by  bylo možné umístit zařízení v souladu s podmínkami OTPP.

Komunikační síť beze změn.

 

Hodkovičky

Funkční využití zůstává beze změn, byly respektovány námitky z projednání.

 

Smíchov

Na území Císařské louky je v převážné části navržená změna kódu území sloužícího oddechu  z  SO 1,3  na SO 1. Území sloužící sportu SP jsou  zachována, pouze jsou zařazena do nerozvojových území vymezených překryvnou značkou.

Komunikační síť beze změn.

 

Podolí

V tomto katastru dochází k překvalifikování území sloužícího oddechu  - SO, v lokalitě Dvorce na území Žlutých lázní  - pobřežní část (aktivní zóna) ze stávajícího SO3 na SO1. Uvažovaným překvalifikováním území nebude dotčena stavba městského mostu Zlíchov – Dvorce.

 

Malá Strana

Část zastavitelné plochy při nábřeží Na Kampě se ze současné plochy OV změní na DNA (náplavky, hráze,snížená nábřeží).

Komunikační síť beze změn.

 

Staré Město

V jižní části Střeleckého ostrova zůstává plocha SP. Změna spočívá v označení této plochy překryvnou značkou pro nerozvojové území.

Komunikační síť beze změn

 

Nové Město

Při jižní části Slovanského ostrova s bývalou vodárenskou věží a budovou Mánes zůstává plocha ZKC. Změna spočívá v označení této plochy překryvnou značkou pro nerozvojové území.

Komunikační síť beze změn.

Karlín

 

Změnou se ruší VRÚ Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna. Pás na sever komunikace Pobřežní a jejího pokračování zůstává využitelný pro funkce SVM a OC s posílením rozsahu ploch OC. Při Pobřežní se ruší parková plocha na západ ulice Urxovy ve prospěch plochy SVM. Při stanici metra Invalidovna se rozšiřují rozvojové plochy na Maninách ve prospěch ZOS a SVM, severně k okraji zastavitelné plochy, přibývají plochy OV. Přístup do ploch Manin je řešen podchodem přímo z vestibulu metra. Funkce ZAD je respektována na plochách bývalého Statistického úřadu, předpokládaná transformace se projevila vložením kódu míry využití území. Jako urbanisticky významné je zahrnuto komunikační propojení z ulice Za Invalidovnou do ulice U Invalidovny. Areálem Rustonky prochází nová stopa komunikace Pobřežní. Plocha Rustonky je zahrnuta částečně do funkce ZOS, částečně do funkce SVM a PP. Plochy PP jsou komunikací rozděleny na část sever a jih. Nově je řešeno předpolí Libeňského mostu, kde v souladu s vymezením protipovodňové ochrany je navržen nový rozvoj s parkovou plochou v rámci funkce SVM. Plochy PP, které jsou pokračováním Kaizlových sadů k Rohanskému ostrovu, jsou Sokolovskou ulicí rozděleny na dvě části. V nivním území Rohanského ostrova jsou navrženy nové vodní prvky, oddělující v území inundace nové ostrovy. Vymezeny jsou přírodně rekreační  plochy a plochy aktivní rekreace. Rozsah celoměstského systému zeleně se nemění.

V katastrálním území Karlín je navrženo umístění nové podzemní retenční nádrže při ulici Pobřežní před shybkou na kmenové stoce B.

V k.ú. Karlín je upravena trasa tepelného napaječe na Rohanském ostrově a je navržen nový tepelný napaječ napojující zdroj EHOL na soustavu CZT EMĚ-Praha.

 

 

Holešovice

Plocha SO1 severně od nádraží Holešovice je v rámci dílčí změny Z 0377 redukována ve prospěch plochy ZOS (K) za podmínky individuální protipovodňové ochrany stavby. Zároveň se navrhuje podmíněnost stavby současnou realizací rekultivace ploch pro funkci SO 1, v rozsahu stanoveném veřejně prospěšnou stavbou 2/SR/7.

Plocha SVO jižně od ulice Varhulíkovy, která není zahrnuta do území chráněného, se mění na funkci PP – parky,  parkově upravené plochy, stává se veřejně prospěšnou stavbou i součástí celoměstského systému zeleně a navazuje na navrhovanou parkovou plochu v ulici U vody.

V k.ú. Holešovice je navržen nový tepelný napaječ napojující zdroj EHOL na soustavu CZT EMĚ-Praha.

 

Změna Z 0444 - část plochy SVM se v souladu s platným územním rozhodnutím navrhuje k individuální ochraně. Míra využití území je F 4.

Změna Z 0177 – podle návrhu Českých přístavů se část plochy DPR – přístavy při ulici Jankovcově, ochráněná schválenými protipovodňovými opatřeními, mění na funkci SVM (v sousedství s plochou koncentrovaných přístavních funkcí na SVO) s mírou využití území H 1 pro převážně komerční a administrativní funkce s podílem bydlení 10 %.

Přístavní funkce jsou koncentrovány v severní části příbřežní plochy stávajícího přístavu. Všechny přístavní funkce musí být zachovány v přístavu Holešovice vzhledem k omezením rozvoje přístavu Radotín.

Část území přístavu v čele bazénu a na kose je navrhovatelem řešena individuální protipovodňovou ochranou, která prochází ve vzdálenosti cca 5 – 15 m od břehu podél kosy, s výjimkou špičky kosy, která je určena pro rozšíření funkce ZN - zeleň přírodní nelesní. Naopak část funkční plochy zeleně podél bazénu na západním břehu kosy je redukována ve prospěch úzkého pásu plochy přístavu. Prakticky v izolované poloze se tak ocitá zařízení lodního výtahu v čele přístavního bazénu. Navrhovaná funkční plocha SVM s mírou využití území D 7, předpokládající převažující obytnou funkci, se nachází uvnitř kosy oddělená od přímého kontaktu s vodní plochou bazénu asi 10 – 15 m širokým pásem s průběžnou komunikací, propojující úzký souvislý pás přístavních ploch, na kterých mají probíhat doplňkové přístavní funkce v minimálním profilu umožňujícím jen obtížně pracovní manipulace. Část plochy ve vazbě na ZN se mění na SVO.

Plochy SVM jsou propojeny v návrhu mostem S4. V přístavním bazénu je dále navrhována funkce sportovního přístavu.

Změna Z 0527 – původní funkce OV se mění na funkci SVM s mírou využití území E1. Tato změna umožňuje v území fixovat stávající administrativně provozní funkci.

Ostrov Štvanice – stávající funkce na ostrově zůstávají nerozvojové i s výjimkou regenerace západní části ostrova ve funkci SP - sport, kde je podmínkou individuální protipovodňová ochrana.

 

Libeň

Změnou se ruší VRÚ Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna. Prostor v centru Libně na ose Libeňského mostu zůstává funkčně vymezen dle VRU, pouze v souladu s kompozicí prostoru přibývá parková plocha i severně Libeňského mostu proti parku, který zahrnuje stávající židovský hřbitov. Plochy PP jsou komunikací rozděleny na severní a jižní část. Ve vazbě na parkové plochy se posiluje funkce SMJ. Část libeňských doků při Libeňském mostě je zahrnuta do funkce ZAD, rozšiřuje se funkce SVM, rozšířeno je zastavění na molu Libeňských loděnic SVM a přibývá zastavitelná plocha OC na střední libeňské kose, založena je plocha PP při zálivu. Rozšiřuje se zde i nabídka  sportovních ploch, které vzhledem k záplavovému území bez ochrany nejsou určeny k zástavbě objekty. Stávající zařízení loděnic a technického vybavení na střední a vnější libeňské kose jsou zařazeny jako nerozvojové.

Nivní území Rohanského ostrova, Manin a Libeňských kos se označuje jako území pasivní rekreace v zeleni. Na libeňských kosách jsou vymezeny plochy sloužící oddechu, případně dalších rekreačních funkcí, které je možno v rámci záplavového území umístit. V původním rozsahu a v souladu s územním plánem je ponechán Libeňský přístav , který je určen pro soukromá sportovní a rekreační plavidla. Rozsah celoměstského systému zeleně se nemění. 

V území navrhovaném ke změně je dle generelu odvodnění v katastrálním území Libeň navrženo umístění nové podzemní retenční nádrže u Libeňského mostu. Zároveň se ruší retenční nádrž mezi ulicí Chocholouškova a Elznicovým náměstím.

V území Pelc- Tyrolky nedochází ke změně funkčního vymezení.

 

Bubeneč – Praha 7

Část Císařského ostrova (mimo čistírnu odpadních vod) se navrhuje jako velké území rekreace (VUR). Funkce SP – sport (tenis) na Císařském ostrově se nahrazuje funkcí SO1. Část plochy SO 5 sloužící oddechu se mění na ZN a stává se součástí celoměstského systému zeleně, plocha SP (jezdecký sport) se mění na sloužící oddechu SO5 – zvláštní rekreační aktivity bez možnosti dalšího stavebního rozvoje. Zahradnictví PZA (zásobní zahrada pro Stromovku) se mění na PP – parky a parkově upravené plochy a stává se součástí celoměstského systému zeleně. Velký sportovní areál ZSP se označuje jako nerozvojová plocha, stejně jako plochy SO 5 – sloužící oddechu, SVM – smíšené městského typu a VVA – veřejná vybavenost – policie.

Komunikační síť beze změn.

 

Bubeneč – Praha 6

Část území mezi ulicí Papírenskou a tělesem kralupské dráhy se označuje jako velké rozvojové území (VRÚ), z důvodů transformace stávajících funkcí pro rozvoj rekreace.

Plocha smíšená obchodu a služeb SVO při ulici Papírenská se mění na PP – parky a parkově upravené plochy a stává se součástí celoměstského systému zeleně. Areál papíren se z funkce zvláštní ostatní ZOS mění na sloužící oddechu – SO 3 – částečně urbanizované rekreační plochy a SO 6 – naučné a poznávací aktivity. Část plochy technického vybavení TK se mění na zeleň ZN.

Při ulici Papírenské jsou jako nerozvojové plochy označené překryvnou značkou funkce obytná čistá OC, smíšená obchodu a služeb SVO, funkce zvláštní kultury a církve ZKC, nerušící výroba VN, technické vybavení TK a zvláštní pro ubytovací komplexy ZUB (Císařský mlýn). Překryvná značka VVZ pro zdravotní a sociální vybavenost se ruší.

Komunikační síť beze změn.

 

Dejvice

Na zastavitelných funkčních plochách OC, OV a OMS, ležících v záplavovém území podél komunikace V Podbabě a V Šáreckém údolí a na ploše ZOS se potvrzuje pouze stávající stav. Změna spočívá v umístění překryvné značky pro nerozvojové území.

Komunikační síť zůstává beze změny.

 

Troja

Pravobřežní část území Trojské kotliny se označuje jako velké rozvojové území (VRÚ).V tomto území je nutné urbanistickou studií podrobněji stanovit možnosti využití území s ohledem na nové limity území a na možnosti rozvoje dané navrhovanými protipovodňovými opatřeními. Do té doby lze navrhované funkční využití území považovat za směrné.

V nivní části Trojské kotliny je území rozděleno nově navrženým valem protipovodňové ochrany na západě navazujícím na protipovodňová opatření ochraňující trasu městského okruhu, na území nechráněné a na území určené k ochraně. Na koruně valu se uvažuje vedení komunikace pro obsluhu rekreačních aktivit v území. V nechráněném území se mění plochy SP pro sport na SO 1 – sloužící oddechu – přírodní rekreační plochy. Plocha VON – navrhovaná vodní plocha, která je přerušena linií protipovodňové ochrany a pozbývá tím smyslu, se ruší a nahrazuje zčásti SO 1 – sloužící oddechu, zčásti plochou ZN – zeleň přírodní nelesní. Plocha SO 7 – zařízení pro organizovaný pobyt v přírodě se mění na SO 1. Rozsah ploch pro sport – loděnice se upravuje v souladu se stavem. Funkce SO 1 ve vazbě na tuto plochu se v souladu se stavem (stávající objekt pro přechodné bydlení v sadu) mění na PSZ – sady, zahrady. Plocha SO 1 jižně od trasy městského okruhu se upravuje dle stavu.

V území navrženém k ochraně se parková plocha PP tvarově upravuje a zčásti mění na OV – všeobecně obytnou a SVO – smíšenou obchodu a služeb. Plochy navržené pro rozvoj OC – čistě obytné zůstávají v souladu s námitkou OŽP MHMP ve funkci PSZ – sady, zahrady. Část plochy PP se mění  na SO1 – sloužící oddechu a na SP – sport. Plocha ZN – zeleň nelesní západně od mimoúrovňové křižovatky městského okruhu v území navrženém k ochraně se mění na SP – sport – změna Z 0771.

Plocha SVO jižně od areálu ZOO se mění na SO6. Jižně od ulice Pod Havránkou se plocha pro SP – sport mění na DPO – parkoviště pro potřeby rekreačních a sportovních aktivit. Další možnost parkování je navržena umístěním plovoucí značky DPO v ploše PP – parkově upravené plochy. Část SO 6 – naučné a poznávací aktivity - mimo hranice zoologické zahrady – se mění na ZN – zeleň přírodní nelesní. Tato změna nesouvisí s povodněmi, jedná se o korekci v souladu se stavem. Stávající plochy OMS – obytná malých sídel, OC – čistě obytná a OV – všeobecně obytná v nechráněném záplavovém území se označují jako nerozvojová území. Funkční plocha OMS – obytná malých sídel v Podhoří je zčásti měněna na ZN – zeleň přírodní nelesní a stává se součástí celoměstského systému zeleně, stejně jako PSZ – sady a zahrady se mění na ZN.

Při jižním okraji zastavěného území je navržen systém parkovišť zahrnující lokalitu Pod Havránkou, U Trojského zámku a plánované parkoviště umístěné ve spodní, zaplavované části Zoologické zahrady, vyznačené značkami.

 

Sedlec

Na zastavitelných funkčních plochách OC, VN a OV, ležících v záplavovém území, se funkce potvrzuje pouze pro stávající stav, změna spočívá v umístění překryvné značky pro nerozvojové území.

Komunikační síť zůstává beze změn.

 

Suchdol

Z hlediska funkčních ploch nedochází ke změně.

 

4. Protipovodňová opatření

MČ Zbraslav

Protipovodňová ochrana (dále PPO) v ÚPn vede od Zbraslavského zámku východním směrem podél ramene Krňák k ulici K přehradám, kde se lomí jižním směrem a je vedena ulicí K přehradám pod mostem Závodu a pokračuje jižním směrem až k ulici Žitavského, kde přechází do ulice V hluboké.

Změna rozsahu v tomto úseku spočívá v úpravě trasy na severní hranici Zbraslavského zámku prodloužením na západ a napojením na objekt zámku. Mezi ulicí U Národní Galerie a ulicí K přehradám je linie PPO upřesněna podle požadovaného rozsahu ochrany území. V ulici K přehradám byla upravená linie PPO podle terénu výstupů ulic na most Závodu míru. Navržená linie PPO na jižní straně u ulice Žitavského byla převedena na východní stranu ulice K přehradám a prodloužena až k objektu kamenolomu Zbraslav.

 

MČ Radotín

Protipovodňová ochrana v ÚPn je v tomto území vedena v jedné části na východní straně od úrovně ulice Macháčková dále po místní komunikaci západním směrem přes ulici K lázním a ukončena u tenisových kurtů.

Změna rozsahu v tomto úseku spočívá v prodloužení původní linie PPO na východní straně podél hřbitova a v rozšíření ochraňovaného území úpravou vedení linie PPO. Oblouk střední časti PPO je posunut jižním směrem. Nová část linie PPO vede od Vrážské ulice jižním směrem podél areálu Technometry k ulici Výpadová a dále západním směrem ulicí Výpadová. Na úrovni Janky Radotín přechází na jižní stranu ulice Výpadová. Podél ulice Výpadová pokračuje k ulici Tachovská.

Na severovýchodní straně na tuto linii protipovodňových opatření zajišťovanou z prostředků města navazuje individuálně zajišťovaná ochrana. Její linie začíná u Vrážské ulice a je vedená podél východní hranice průmyslového areálu k ulici Výpadová a dále jihozápadním směrem podél hranice průmyslové zástavby. Na tuto protipovodňovou ochranu navazuje linie individuálně zajišťované ochrany navrženého ochranného přístavu Radotín, která je vedena podél jeho východní a jižní strany. Nově navržená linie individuální PPO je navázána na linii PPO zajišťované městem u křižovatky ulic Výpadová a Šárovo kolo.

 

MČ Velká Chuchle

Protipovodňová ochrana vede podle ÚPn v jedné souvislé linii od Zbraslavské ulice podél západní strany Strakonické ulice až k Dostihové ulici. V Dostihové ulici je PPO vedena západním směrem k ulici U zahradnictví. Na severní straně jsou tři části mobilní PPO, které uzavírají podchody pod ulicí Strakonická.

Změna původní linie PPO spočívá v menší korekci trasy v její jižní části u ulice Strakonická. Na severní straně nový úsek linie PPO uzavírá prostup pod ulicí Strakonická. V Dostihové ulici se linie PPO prodlužuje až za ulici U zahradnictví. Na severní straně se navrhuje zrušení tří částí PPO, které uzavírají podchody pod ulicí Strakonická.

 

MČ Praha 12

Na severní straně území je chráněn linií PPO podchod pod stávají železniční tratí (železniční most v ulici U kina). Dále je PPO vedena v souvislé linii od úrovně ulice Kolárova jižním směrem po západní straně železničního tělesa až do úrovně ulice K Lahovičkám.

Na jižní straně na tuto linii protipovodňových opatření zajišťovanou z prostředků města navazuje individuálně zajišťovaná ochrana. Její linie začíná u ulice K Lahovičkám a je vedena jižním směrem podél západní hranice  areálu bývalého cukrovaru k ulici U Soutoku kde je ukončena.

Původní linie PPO je s ohledem na skutečný rozsah záplav v souladu se schváleným usnesením Rady hl. m. Prahy zrušena. Je navržena nová linie PPO podél stávající železniční trati, která vede od severní hranice městské části až k ulici Kolárova. Součástí linie PPO je chráněný podchod pod stávají železniční tratí.

 

MČ Praha 5

Linie protipovodňové ochrany (dále PPO) je podle ÚPn vedena v několika samostatných úsecích. Od severu je první část PPO vedena podél ulice Janáčkovo nábřeží u ulice Malátova. U objektu VRV vede PPO kolmo přes Nábřežní ulici a dále po ní k Jiráskovu mostu. Od Palackého mostu je PPO vedena jižním směrem ulicí Hořejší nábřeží za ulici Na bělidle. Poslední jižní část PPO je vedena severně a jižně od železničního mostu po nábřežní hraně břehu Vltavy.

U ulice Malátova dojde k prodloužení linie PPO. U objektu VRV se ponechává pouze linie PPO vedená kolmo přes Nábřežní ulici. Na severní straně podjezdu u Palackého mostu nová linie PPO uzavírá ulici Nábřežní. Dále je na jižní straně prodloužena linie PPO. Nová linie PPO přehrazuje ulice Jindřicha Plachty a Vltavskou. Od ulice Vltavská jižním směrem vede v trase oplocení dětských hřišť nová linie PPO k ulici Pivovarská. Odtud je vedena západním směrem k Hořejšímu nábřeží a dále podél jeho východní strany k železničnímu mostu. Od železničního mostu vede linie PPO v ulici Hořejší nábřeží.

 

MČ Praha 4

Protipovodňová ochrana (dále PPO) je podle ÚPn vedena v několika samostatných úsecích. V severní části území je PPO vedena od úrovně plaveckého stadionu Podolí jižním směrem po západní straně ulice Podolské nábřeží a dále po západní straně Modřanské. Další úsek PPO je vede po obou březích Kunratického potoka před jeho zatrubněnou částí. Jižně od Kunratického potoka jsou chráněny dva podchody pod Modřanskou ulicí a dále je ochraňován objekt Branických ledáren. Linie PPO vede mezi Modřanskou ulicí a železničním tělesem a dále jsou chráněny podchody pod stávají železniční tratí (v ul. V Náklích, Teplovodní kanál VDUP a podchod, železniční most v Chuchelské ulici). Další úsek PPO je veden před zatrubněnou části Zátišského potoka.

Změna rozsahu v tomto úseku spočívá v úpravě.

Nově je linie PPO vedena podél stávajících zemních těles tramvaje a železniční trati. Na severní straně tvoří novou linii PPO stávající tramvajové tělesa u Modřanské ulice. Linie PPO je převedena ochrannou hrázkou na těleso železniční trati, jehož zemní val tvoří novou linii PPO až na jižní hranici městské části. Dále je upraven úsek PPO před zatrubněnou části Kunratického potoka. Součástí PPO je ochrana podchodů pod stávající železniční tratí. Byla v celém rozsahu zrušena linie PPO před zatrubněnou části Zátišského potoka.

 

MČ Praha 1

Linie protipovodňových opatření u Dvořákova nábřeží a nábřeží Ludvíka Svobody v územním plánu vede průběžně po hraně chodníku. Změna rozsahu v tomto úseku spočívá v prodloužení této linie východním směrem za ulici Holbova a podél části Těšnovského tunelu. V západní části vede linie protipovodňového opatření kolmo na nábřeží do ulice Lannova a podél jejího severního okraje přes ulici Nové mlýny k Revoluční ulici, kde je ukončena.

Západně od ulice Revoluční je linie vedena při ulici Hradební. Linie protipovodňového opatření zde navazuje na I. etapu protipovodňové ochrany, vybudované již dříve. Ta je v této části zakreslena do změny dle skutečného provedení.

Dalším úsekem protipovodňové ochrany na Praze 1 je ochrana Malé Strany v úseku od Říční ulice po Mánesův most. Původní linie je v jižní části mezi Říční ulicí a Karlovým mostem vedena po břehu Vltavy. Ve změně územního plánu je v této části oddálena od břehu a vede podél ulice U Sovových mlýnů za Lichtenštejnským palácem ke Karlovu mostu.

Další úsek od Karlova mostu k mostu Mánesovu je původní linie vedena po břehu Vltavy, od kterého se vzdaluje za Hergetovou cihelnou. Nově navržená ochrana původní linii sleduje od Karlova mostu až k ulici Cihelná. Odtud vede oproti původní linii blíže k Vltavě.

 

MČ Praha 2

Linie protipovodňových opatření (dále PPO) je podle ÚPn vedena ve třech samostatných částech. V severní části je linie PPO vedena od ulice Na Poříčním právu po nábřežní zdi u ulice Rašínovo nábřeží až k železničnímu mostu. Jižně od železničního mostu je linie PPO vedena od ulice Libušina jižním směrem s přerušením u ulice Libušina až k ulici Na Libušince. V ostatních částech tohoto území je protipovodňová ochrana zajištěna stávajícími nábřežními zdmi Vltavy.

Původní linie PPO je s ohledem na skutečný rozsah záplav a v souladu se schváleným usnesením Rady hl. m. Prahy zrušena v celém rozsahu a nové linie PPO se nenavrhují.

 

MČ Praha 7

Protipovodňová opatření mezi podjezdem u železniční stanice Praha Bubeneč na rozmezí mezi MČ Praha 6 a Praha 7 a ulicí Partyzánskou  u železniční stanice Praha Holešovice je v územním plánu orientována na uzávěry podjezdů pod tělesem železnice a tak vyznačována. Mezi ulicí Partyzánskou a Mostem Barikádníků je vedena linie protipovodňových opatření u bývalé panelárny a u ulice Pod drahou. Změna rozsahu protipovodňové ochrany těchto oblastí spočívá ve vedení průběžné linie protipovodňových opatření od podjezdu u železniční stanice Praha Bubeneč  podél tělesa násypu železniční trati s hrazením podjezdů k Partyzánské ulici a v dílčí změně linie protipovodňových opatření u ulice Pod drahou  ochrannou zdí, mobilním hrazením a nízkou zemní hrází. Linie protipovodňové ochrany v prostoru bývalé panelárny, která bude zajišťována individuálně, je  výrazněji korigována ve  východní části.

Linie protipovodňových opatření mezi Mostem Barikádníků a Libeňským mostem:
Změna a rozsah protipovodňové ochrany spočívá v jejím vedení od mostu Barikádníků k železničnímu mostu, ulicí Varhulíkovou s dílčí změnou původní trasy, dále ulicí U vody a původní trasou ulicí Jankovcovou  k ulici Přívozní. Odtud změna linie protipovodňových opatření přechází  na pozemek přístavu, je vedena podél jeho bazénu, v křížení se stávající vlečkou se lomí a je vedena podle vlečky k Libeňskému mostu. Na tuto linii protipovodňových opatření, zajišťovanou z prostředků města, navazuje v prostoru mezi ulicí Varhulíkovou a Jankovcovou nová individuálně zajišťovaná protipovodňová ochrana a v prostoru Holešovického přístavu nová individuálně zajišťovaná protipovodňová ochrana kosy Holešovického přístavu ukončená u Libeňského mostu.

Linie protipovodňové ochrany mezi Libeňským mostem a Hlávkovým mostem:
Změna linie a rozsahu protipovodňových opatření vychází z aktuálního stavu území v prostoru Libeňského mostu, kde navazuje na objekt Lighthouse, který tvoří část linie, pokračuje směrem k Jankovcově ulici, k ulici na Maninách, kde přechází na břehovou hranu, po které vede k Negrelliho viaduktu. Za Negrelliho viaduktem vede po břehové hraně k  rampě pro pěší u Hlávkova mostu  kde končí. U Hlávkova mostu je hrazen podchod pro pěší.

Nová  individuelně zajišťovaná linie protipovodňových opatření je vymezena na ostrově Štvanice západně od Hlávkova mostu.

Linie protipovodňových opatření na pravém břehu Vltavy je v územním plánu vedena podél ulice Povltavská. Na území Prahy 7 zasahuje pouze její malá část. Změna linie protipovodňového opatření spočívá v její vedení dle schváleného usnesení RHMP ve stopě stávajícího protipovodňového opatření až k nájezdu na most Barikádníků. Zde přechází trasu Městského okruhu a je zavázána do nájezdové rampy na mostu Barikádníků.

 

MČ Praha 8

Linie protipovodňových opatření u Rohanského nábřeží je v územním plánu vedena jako průběžná mezi Hlávkovým mostem a Negerelliho viaduktem po hraně nábřežní zdi. Změna rozsahu v tomto úseku spočívá ve jejím zkrácení a zakotvením do terasy hotelu Hilton. Další úsek není veden po nábřežní hraně, ale vede od hotelu Hilton k Negerelliho viaduktu podél Rohanského nábřeží.

V dalším úseku mezi Negerelliho viaduktem a Libeňským mostem je linie ochrany zavázána na obou koncích do opěr mostů. Oproti původnímu vedení má nová linie plynulejší průběh. V první části jsou původní i nová linie vedeny v blízkosti, v dalším průběhu se nová linie více přibližuje ke korytu Vltavy.

Největší změna je v úseku od Libeňského mostu k ulici U Českých loděnic. Původní linie protipovodňového opatření je vedena podél ulice Zenklova k Elznicovu náměstí. Dále je ochrana vedena oboustranně podél Rokytky přibližně k ulici Pivovarnická. Nová linie vede od Libeňského mostu, kde navazuje na jeho násep a pokračuje ke stávající zahrádkářské kolonii. Odtud se stáčí výchovním směrem k Českým loděnicím a podél jejich areálu vede k místu stávajícího uzávěru vjezdu do přístaviště a dále k protipovodňovému uzávěru Rokytky. Dále přechází ulici U Českých loděnic a je ukončena v Thomayerových sadech.

Linie protipovodňové ochrany v severní části Prahy 8 na Pelc – Tyrolce je vedena podél jižního okraje areálu MFF a dále podél ulice Povltavská až k jejímu křížení s ulicí V Holešovičkách. Úprava ve změně spočívá v tom, že linie protipovodňové ochrany je vedena jižněji od areálu MFF podél ulice Povltavská a dále se odklání od ulice Povltavská a vede směrem severním podél západní hranice areálu MFF, kde je ukončena na hranici záplavového území.

Koleje MFF nad ulicí V Holešovičkách a plochy pro další rozvoj VŠ v této poloze jsou navrženy k individuelní ochraně.

 

MČ Praha 6

Změnu rozsahu protipovodňových opatření obsažených v územním plánu představuje nové protipovodňové opatření uzavřením pojezdu pod železniční tratí v prostoru připojení ulice Pod Paťankou na Podbabskou 

Linie protipovodňových opatření na Císařském ostrově u Ústřední čistírny odpadních vod v územním plánu doplňuje stávající hráz pouze v místech, kde došlo k jejímu sesednutí. Změna linie ochrany ÚČOV je vedená dle schváleného usnesení RHMP ve stopě stávající ochranné hráze.

 

MČ Praha -Troja

Linie protipovodňových opatření je v územním plánu vedena podél ulice Povltavská a ulice Pod Lisem, kde ochraňuje stávající zástavbu. Změna linie protipovodňového opatření spočívá v jejím vedení dle schváleného usnesení RHMP. V jižní části vede ve stopě stávajícího protipovodňového opatření a pokračuje západním směrem a dále se lomí směrem severním a tvoří ochranu trasy městského okruhu. Odtud pokračuje k ulici Pod Havránkou, ve které je ukončena na hranici záplavového území.

Na tuto linii protipovodňových opatření, zajišťovanou z prostředků města, navazuje v prostoru ulice Pod Havránkou nová individuálně zajišťovaná protipovodňová ochrana Trojského zámku, ukončená na hranici záplavového území v ulici U Trojského zámku.

 

 

 

Vztah k zastavitelnému území

Změna se týká zastavitelných i nezastavitelných území – viz tabulka:

 

Úpn

před změnou

 Z 0720

 

změna Z 0720

 

rozdíl

 

zastavitelné (m2)

 

10 445 714,56

10 375 159,31

úbytek

 

70 555,25

nezastavitelné (m2)

 

20 238 589,63

20 309 144,88

přírůstek

70 555,25

celkem

30 684 304,19

30 684 304,19

 

V několika lokalitách dochází k redukci zastavitelného území či jeho překvalifikování, v několika případech je naopak zastavitelné území díky navrhovaným protipovodňovým opatřením převážně individuálního charakteru rozšiřováno, což se týká zejména předpolí Libeňského mostu a střední kosy libeňské a holešovické.

 

 

ÚSES a chráněná území přírody

Zbraslav, Radotín, Velká Chuchle, Praha 5

V této části Prahy nejsou navrženy žádné změny zásadně ovlivňující přírodní parky, zvláště chráněná území, jejich ochranná pásma a prvky ÚSES. Dílčí změny funkčních ploch v nadregionálním biokoridoru Vltavy a biocentrech na něm vložených znamenají zamezení možnosti rozvoje stávajících objektů, případně snížení možnosti intenzivního využití těchto území (např. v rámci funkce SO). Je navržena změna funkčních ploch LR do kategorie ZN, výjimkou jsou stávající lesní porosty v prostoru přírodní památky Krňák.

Rozsáhlé změny funkčních ploch v nivě Berounky spojené s vytvořením rekreačního zázemí pro Prahu jsou umístěny tak, aby nebylo nutno měnit ÚSES. Navržené vodní prvky sice výrazně mění dosavadní ráz krajiny, avšak oproti dnešní, uniformně působící a převažující orné půdě mohou znamenat pozitivum z hlediska ochrany přírody a krajiny. Vhodným doplněním středními a vysokými formami zeleně za respektování podmínek protipovodňové ochrany dojde k zvýšení diverzity prostředí a tím i ekologické stability území.

 

Praha 4 a Praha 12

V této části Prahy nejsou navrženy žádné změny zásadně ovlivňující přírodní parky, zvláště chráněná území, jejich ochranná pásma a prvky ÚSES. Dílčí změny funkčních ploch (resp. kódů v rámci funkce SO) v nadregionálním biokoridoru Vltavy znamenají snížení možnosti intenzivního využití dotčených území. Hranice ÚSES není měněna.

 

Praha 1 , Praha 2

V této části Prahy nejsou navrženy žádné změny zásadně ovlivňující přírodní parky, zvláště chráněná území, jejich ochranná pásma a prvky ÚSES. Dílčí změny funkčních ploch v nadregionálním biokoridoru Vltavy se vesměs týkají stávajících objektů – půjde o stávající stavby nyní zahrnuté do nerozvojových území. Hranice ÚSES není měněna.

 

Praha 8

Změna č. 720 představuje větší počet dílčích změn funkčních ploch v území mezi Vltavou na straně jedné a zástavbou Karlín, resp. Libně na straně druhé. S tím souvisí i rozsáhlejší změna hranice regionálního biocentra ÚSES R2/20 “Rohanský ostrov” a navazující části nadregionálního biokoridoru v prostoru tzv. libeňských kos. Součástí je i směrová korekce vodního prvku v biocentru. Výše zmiňované změny vycházejí z US Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna, resp. plánu ÚSES zpracovaného v rámci této US. V souladu s tímto materiálem je i vyjmutí rozvojových ploch SO z ÚSES. Stávajícící loděnice na východnější kose zůstává beze změny. Plochy SO jsou pojímány jako plochy zeleně umožňující sportovně-rekreační využití bez větších nároků na vybavenost. Přírodní parky, zvláště chráněná území a jejich ochranná pásma nejsou dotčena.

 

Praha 7, Praha 6 a Troja

Se změnami funkčních ploch navrženými v rámci změny č. 720 souvisí pouze jedna dílčí změna hranic ÚSES. Týká se prostoru  jižně od ulice Povltavské, useku mezi Trojským zámkem a tramvajovým mostem, kde je hranice nadregionálního biokoridoru Vltavy posunuta jižněji – na linii nové protipovodňové ochrany Tróji. Dále pak se mění možnosti využití ploch v rámci dotčených prvků ÚSES směrem ke snížení intenzity, případně potvrzují stávající aktivity bez možnosti dalšího rozvoje. Změny na Císařském ostrově zahrnují změnu SP na SO5 v prostoru jezdeckého areálu (potvrzení stavu bez možnosti rozvoje) a zmenšení sousední funkce SO ve prospěch ZN, dále pak změna DPR na ZN v prostoru rušené vlečky na severní části východní kosy Holešovického přístavu a změna VON na PP a SO1 v místě bývalého ramena Vltavy v Tróji. Ostatní dílčí změny, nejsou zásadního významu, včetně několika drobnějších v přírodním parku Draháň - Trója. Stejně tak nebudou významně ovlivněna ani zvláště chráněná území a jejich ochranná pásma s výjimkou změny PZA na PP na okraji přírodní památky Královská obora. Tuto změnu lze z pohledu ochrany přírody a krajiny označit za pozitivní.

 

Vymezení ploch a linií veřejně prospěšných staveb, asanací a asanačních úprav

1/TY/56 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
42/SR/56 - nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
43/SR/56 - nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu 5/TE/8 – změna tvaru plochy rozvodny 75/TY/56 - nová VPS, vodní plochy pro rekreaci

75/TY/56 - nová VPS, vodní plochy pro rekreaci včetně odtoku
15/DK/56 – ruší se,  Zbraslav - Lahovický most přes  Berounku včetně kom. rozštěpu

15/DK/42 – ruší se, Radotín - Lahovický most přes  Berounku včetně kom. rozštěpu

2/TY/42 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
25/TY/42 - vodní plochy pro rekreaci - úprava plochy stávající veřejně prospěšné stavby
36/SR/42 – celoměstský rekreační areál v k.ú. Radotín– úprava ploch stávajících veřejně prospěšných staveb
37/SR/42 – celoměstský rekreační areál v k.ú. Radotín – úprava ploch stávajících veřejně prospěšných staveb
42/SR/42 – nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
43/SR/42 - nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
46/SR/42 – nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
74/TY/42 - nová VPS, vodní plochy pro rekreaci
75/TY/42 - nová VPS, vodní plochy pro rekreaci včetně odtoku

76/TY/42 – nová VPS, sportovní a rekreační přístav Radotín

77/TY/42 – nová VPS, proplachovací kanál ochranného přístavu Radotín
1/TY/54 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření

42/SR/54 - nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
43/SR/54 – nová VPS, rozšíření celoměstského rekreačního areálu
75/TY/54 - nová VPS, vodní plochy pro rekreaci
1/TY/12 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
1/TY/4 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
1/TY/5 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
1/TY/2 – ruší se
1/TY/1 – změna tvaru rozsahu a polohy protipov. opatření
1/TY/7 – změna tvaru rozsahu a polohy protipov. opatření
2/SR/7 – změna tvaru plochy sloužící oddechu
13/ZP/7 – nová VPS, nová parková plocha u Ortenova nám.
47/DK/7– korekce tvaru mostu Holešovice – Karlín

94/DK/7 - nová VPS, obnova Libeňského mostu

9/TT/7 – nová VPS, napojení zdroje EHOL na PTS
40/TY/8 – změna tvaru vodních ploch
1/TY/8 – změna tvaru, rozsahu a polohy protipov. opatření
3/TY/8 – ruší se, je nahrazena jiným řešením protipov. opatření
5/TE/8 – změna tvaru plochy rozvodny
36/TK/8 – ruší se, nahrazeno novým řešením retenční nádrže
49/TK/8 – nová VPS, nová plocha retenční nádrže Karlín
50/TK/8 – nová VPS, nová poloha retenční nádrže Libeň

5/TT/8 – trasa tepel. napaječe z velké části zrušena, nahrazena novým tepelným vedením

8/TT/8 – nová VPS, tepelný napaječ Rohanský ostrov

9/TT/8 - nová VPS, napojení zdroje EHOL na PTS
47/DK/8 – korekce tvaru mostu Holešovice – Karlín
74/DK/8 - změna polohy propojení Novovysočanská - Švábky
91/DK/8 – nová VPS, jižní obchvat Libně
92/DK/8 – nová VPS, rekonstrukce Sokolovské s tramvají
93/DK/8 – nová VPS, nová veřejná komunikace, propojení Karlína a Invalidovny
38/DK/8 –změna polohy a doplnění Pobřežní IV

94/DK/8 – nová VPS, obnova Libeňského mostu
12/DT/8 - změna polohy, úprava tramvajové trati u Invalidovny
12/DK/8 – Pobřežní III – Karlín, změna tvaru
14/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha při Pobřežní na Maninách
15/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha v bývalém areálu Libeňských loděnic
16/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha pokračování Kaizlových sadů -jih
17/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha při Libeňském mostě –jih
18/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha při Libeňském mostě - sever
19/ZP/8 – nová VPS, nová parková plocha pokračování Kaizlových sadů - sever
1/TY/50 – změna tvaru rozsahu a polohy protipov. opatření
8/SR/50 – ruší se
15/SR/50 – sloučení s plochou pro sport
20/SR/50 – změna tvaru
22/SR/50 – změna tvaru
24/SR/50 – ruší se
30/TY/50 – ruší se vodní plocha
42/DP/50 – nová VPS, nová plocha parkoviště
1/TY/6 – změna tvaru rozsahu a polohy protipov. opatření

 

Asanace a asanační úpravy nejsou navrhovány

 

Životní prostředí

Změna vyžaduje zábor ZPF uvnitř současně zastavěného území (PSZ a PZO na ZN, PZO na ZN a PZA na PP).

V prostoru Lahovice, Radotín, Zbraslav a Lipence si navrhovaná změna vyžádá výrazné zvětšení plochy záborů ZPF oproti ÚPn mimo současně zastavěné území především pro zeleň ( cca 209 ha). Zároveň dojde ke zvětšení plochy záborů pro zastavěné plochy (jedná se o plochy VOP, které budou nejprve vytěženy, cca 81 ha) a ke změně kategorie záborů ze záborů pro zeleň na zábor pro zastavěné plochy a naopak, cca 20 ha). Budou dotčeny všechny třídy ochrany ZPF, v největší míře I.třída ochrany ( cca 252 ha).

 

Zábor pro

BPEJ

Tř. ochrany

Plocha (ha)

zeleň

2.56.00

2.57.00

2.13.00

2.22.12

2.22.13

2.40.67

I.

II.

III.

IV.

V.

V.

181,08

9,50

6,25

0,23

10,35

5,01

Zastavěné plochy

2.56.00

2.22.13

2.40.67

I.

V.

V.

72,62

0,2

8,05

Ze záborů pro zastavěné plochy na zábor pro zeleň

2.13.00

2.40.67

III.

V.

0,62

13,56

Ze záborů pro zeleň na zábor pro zastavěné plochy

2.56.00

2.40.67

I.

V.

0,6

5,88

 

C. výměry měněných ploch dle jejich funkčního využití

 D.   návrh na vymezení závazné části formou regulativů

 

Regulativy funkčního využití jsou uvedeny ve vyhlášce hl. m. Prahy č. 32/1999 Sb. o závazné části územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy ve znění pozdějších předpisů.

 

Ve vyhlášce hlavního města Prahy o závazné části územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy č. 32/1999 Sb. HMP jsou navrženy následující změny:

 

V příloze č. 1, oddílu 2, Urbanistická koncepce se do odstavce 10, písmene e) vkládá druhá věta, která zní:

 

Nový přístav v Radotíně bude určen výhradně pro sportovní a rekreační lodě, nebude mít charakter nákladního přístavu. Zároveň však bude, v případě nenadálých událostí na toku a při povodňových průtocích,  plnit funkci ochrannou.

 

V příloze č. 1, oddílu 6, Prostorové uspořádání se nově vkládají odstavce 10 – 12, které zní:

 

(10) Území, kde je z hlediska limitů rozvoje možné pouze zachování stávajících staveb bez možnosti další stavební činnosti, jsou označena jako „nerozvojová území“.

(11) V nerozvojových územích u stávajících trvalých staveb, kolaudovaných ke dni nabytí účinnosti vyhlášky, mohou být prováděny úpravy za předpokladu, že nedojde ke zvětšení zastavěné plochy ani objemu stavby.

Výjimečně přípustné jsou nástavby 1 podlaží, zvětšení stávajícího půdorysu stavby (max. o 15%, nejvýše však o 100 m2) oproti stavu kolaudovanému ke dni nabytí účinnosti tohoto schváleného plánu. Změny v užívání jsou výjimečně přípustné.

(12) V nerozvojových záplavových územích je výjimečně přípustné umisťování doplňkových staveb a nezbytných staveb dopravní a technické infrastruktury.

 (13) Nerozvojová území jsou vymezena překryvným značením ve výkresu č. 4. schváleného plánu.

 

 

V příloze č. 1, oddílu 9, Záplavová území se stávající text ruší a nahrazuje textem, který zní:

 

Záplavová území

 

(1)Na vodních tocích Vltavě a Berounce je vymezeno záplavové území nejvyšší zaznamenané přirozené povodně  ( srpen 2002)14), a aktivní zóna  pro průtoky s periodicitou 100 let. Na drobných vodních tocích jsou vodoprávním úřadem stanovena  záplavová území pro průtoky které se vyskytují při přirozené povodni s periodicitou 100 let..

 

(2) Záplavová území  se dělí na :

 A)   určená k ochraně

            A 1 )   - zajišťované městem

            A 2 )  - zajišťované individuálně

 B)   neprůtočná

 C)   průtočná

D)       aktivní zónu 

(3)V záplavovém území  určeném k ochraně:

a)       se mohou umisťovat všechny stavby v souladu s funkčním využitím ve smyslu legendy schváleného plánu. Stavby však mohou být realizovány následně po realizaci ucelené  části (v rozsahu stanoveném vodoprávním úřadem) trvalých a zajištění mobilních protipovodňových opatření proti průtokům ve vodním toku, včetně zařízení proti zaplavení odpadními a srážkovými vodami.

b)       výjimečně přípustná je realizace staveb přípustných v záplavovém území určeném k ochraně souběžně s ucelenou částí protipovodňové ochrany, v rozsahu stanoveném vodoprávním úřadem, pokud je ucelená část protipovodňové ochrany součástí povolované stavby.

 

 (4) V záplavovém území  neprůtočném :

a)       lze připustit pouze dostavbu stavebních mezer v souladu s funkčním využitím ve smyslu legendy schváleného plánu pokud splňují omezení z odstavců (4) c-d a nezbytné doplňkové stavby pro zajištění provozu sportovišť, rekreačních ploch a ZOO.

b)       mimo území přístavu jsou výjimečně přípustné krátkodobé deponie materiálu určeného k přímé nakládce na loď a na návaznou dopravu

c)       se nesmí umisťovat stavby pro bydlení, školství, zdravotnictví, a sociální péči, určené pro zaměstnávání osob s těžkým zdravotním postižením,   pro státní a městskou správu, pro integrovaný záchranný systém, archivů, depozitářů uměleckých děl, knihoven, civilní ochrany, skládky odpadu nebo jiného materiálu, stavby pro uskladnění látek ohrožujících životní prostředí, pracující s jaderným materiálem, pro živočišnou výrobu, stavby dočasné11 s výjimkou dočasných staveb zařízení staveniště pro stavby v tomto území povolené a časově omezené jejich dobou výstavby a stavby a plochy pro skladování potravin. Dále se nesmí umisťovat čerpací stanice pohonných hmot (s výjimkou čerpacích stanic, které slouží výhradně pro zásobování lodní dopravy pohonnými hmotami13)), stanice a nadzemní objekty Metra, hromadné podzemní garáže, čistírny odpadních vod, veterinární kliniky, stavby pro výrobu při níž vznikají nebo se používají látky znečišťující životní prostředí, zařízení k likvidaci odpadu, sběrné dvory, sklady a skládky rozpustných a snadno rozplavitelných materiálů,  hřbitovy, plochy pro pohřbívání zvířat.

d)       se nesmí provádět úpravy terénu způsobem zhoršujícím odtokové poměry

 

(5) V záplavovém území průtočném :

a)       se nesmí umisťovat stavby ani dočasné s výjimkou staveb sloužících k údržbě vodních ploch nebo k provozním účelům správce vodních toků a ploch, stavby objektů a zařízení jejichž provoz a využití jsou vázány na vodní plochy (jezy, vodní elektrárny, plavební komory,, odběrné objekty a pod. ), staveb systému protipovodňové ochrany. Výjimečně lze umístit stavby přístavů, a zařízení sloužících vodní dopravě, liniové stavby  ( komunikace , inženýrské sítě) a nezbytné doplňkové  stavby pro zajištění provozu sportovišť, rekreačních ploch a ZOO a krátkodobé deponie materiálu určeného k přímé nakládce na loď a na návaznou dopravu

b)       dále je zakázáno provádět terénní úpravy a výsadby souvislých ploch nízké zeleně zhoršující odtok povrchových vod, těžit zeminu a  nerosty způsobem zhoršujícím odtok povrchových vod, skladovat rozpustný a rozplavitelný materiál,předměty a látky ohrožující životní prostředí, zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná zařízení, stavby a plochy pro skladování potravin.

(6) V aktivní zóně záplavového území jsou požadavky na umisťování staveb stanoveny              

zvláštními právními předpisy 10

(7) Stavebně technické podmínky pro stavby v záplavových územích dle článku (1) stanoví zvláštní právní předpis 11

(8) V území určeném k ochraně je režim povolování staveb a evakuace osob stanoven zvláštními právními předpisy 11,12   

 (9) Vodní toky, plochy a záplavová  území jsou vymezena ve výkresech č. 4 a 9, kategorie záplavových  území ve výkrese č. 33 schváleného plánu..

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10  Zákon č.254 / 2001 Sb. o vodách a o změně  některých zákonů (vodní zákon), vyhláška č. 26/1999 Sb. hl. m. Prahy o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů

11  Vyhláška č. 26/1999 Sb. hl. m. Prahy o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů

12 Vyhláška Ministerstva vnitra č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech k zabezpečení integrovaného záchranného systému

13  Zákon 254/2001 Sb., Vodní zákon - §7, odst. 3.

14  Rozsah záplavových území bude periodicky po 2 letech aktualizován novým výpočtem, zejména v návaznosti na změny terénu, hloubky toku a rozsah protipovodňových opatření

 

        

 

V příloze č. 1, oddílu 13, Podmíněnost staveb se stávající odst. 10 přečísluje na odst. 12 a nově se vkládají odst. 10 a 11, které zní:

 

(10) Transformace panelárny WOLF, Holešovice je podmíněna rekultivací celého území mezi Vltavou a železničním tělesem a realizací veřejně prospěšné stavby pro sport a rekreaci v ploše SO 1.

(11) Výstavba v území na Maninách a v předpolí Libeňského mostu je podmíněna výstavbou komunikace Pobřežní III. i IV.

 

V příloze č. 1, se oddíly 15 a 16 přečíslují na 16 a 17, nově se vkládá oddíl 15, Velká území rekreace, který zní:

 

Oddíl 15

Velké území rekreace

     

(1) Uspořádání funkčního využití ve velkých územích rekreace je směrné, s výjimkou nadřazených celoměstských systémů (zahrnující územní systém ekologické stability, celoměstský systém zeleně, stavby systému dopravy a technického vybavení), jejichž průběh a trasy mohou být, při zachování původně navržených parametrů a po dohodě s příslušným dotčeným orgánem státní správy, projednaným územně plánovacím podkladem upřesněny.

(2) Úprava funkčního využití v rámci velkých území rekreace je podmíněna pořízením podrobnějšího podkladu.

(3) Velká území rekreace jsou vymezena ve výkrese č. 4 schváleného plánu.

 

 

V příloze č. 1, oddílu 17, Vymezení některých pojmů se nově vkládají odst. 28 – 30, které zní:

 

(28) Stavební mezera je nezastavěné místo ve stávající souvislé zástavbě, charakterizované tím, že se jedná v poměru ke stávajícím objektům o plošně malou chybějící část zástavby (zpravidla oproti plánu nerealizovanou), jejíž zastavovací schéma je z okolní struktury zřejmé.

(29) Doplňková stavba pro zajištění provozu sportovišť, rekreačních ploch a ZOO v záplavovém území průtočném a neprůtočném je přízemní nepodsklepená stavba o ploše do 100m2  a výšce stavby  do 4,5 m. Doplňkovou stavbou se rozumí nezbytné stavby dopravní a technické infrastruktury sloužící hlavní funkci.

(30) Q2002 je v dokumentaci Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy z důvodu lepší představivosti označován kulminační průtok Vltavy a Berounky dosažený  v srpnu 2002

 

Změny v příloze č. 1 oddílu 9 vyhlášky č. 32/1999 Sb. HMP O závazné části územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy ve znění pozdějších předpisů, vyvolávají změnu vyhlášky č. 26/1999 Sb. HMP O obecně technických požadavcích na výstavbu v hl. m. Praze, která bude projednána v samostatném režimu.

Změna se týká závazné části ve výkresech č. 4, 5, 9, 10, 19, 25, 30, 31, 33, 36, 37

Změna má dopad do směrné části v koeficientech míry využití území

K.Ú.KARLÍN

 

 

K.Ú.LIBEŇ

 

SVM

F4

 

SVM

G3

 

SMJ

I5

 

 

 

 

OC

G8

 

SMJ

I1

 

SVM

H3

 

OV

G8

 

OC

G8

 

SMJ

I1

 

SVM

H3

 

SVM

H3

 

SVM

H3

 

SMJ

I1

 

 

 

 

SMJ

I1

 

SVM

G3

 

SVM

G5

 

SVM

G3

 

SVM

G4

 

ZOS

H0

 

SVM

G4

 

SVO

H0

 

ZAD

H0

 

SVM

H1

 

ZAD

H0

 

SVM

H1

 

 

 

 

ZOS

G0

 

OC

E9

 

SVM

G4

 

SVM

E5

 

SVM

F3

 

ZAD

G0

 

SVM

G3

 

 

 

 

SVM

H1

 

 

 

 

OV

G8

 

 

 

 

OC

G8

 

 

 

 

SVM

E5

 

 

 

 

SVM

E1

 

 

 

 

SVM

E1

 

 

 

 

ZAD

E0

 

 

 

K.Ú. HOLEŠOVICE

K.Ú.TROJA

 

SVM

E1

 

 

 

 

SVM

H1

 

OV

B9

 

SVM

D7

 

SVO

DO

 

SVO

D0

 

 

 

 

SVM

H4

 

 

 

 

SVO

H0

 

 

 

 

SVM

F4

 

 

 

 

ZOS

K

 

 

 

 

Rušené koeficienty míry využití území

Troja

OC – B8– Podhoří – míra využití území se pro nerozvojové území ruší
SVO - D0 jižně od ZOO se ruší

Bubeneč

SVO – D0 se ruší
ZOS - C se ruší

Holešovice

sever - SVO - D1 se ruší

 

Změna se týká směrné části ve výkresech č. 4, 9, 20, 26, 28, 29