Číslo změny: Z 0261/02

Městská část: Praha 7

Katastrální území: Holešovice

Parcelní číslo: 2137/5 část, prostor bývalého Stalinova pomníku

 

Předmět změny

Změna funkčního využití z funkce PP – historické zahrady a parky na ZKC – zvláštní pro kulturu a církev

 

Vztah k celoměstské koncepci

Změna zasahuje do celoměstského systému zeleně.

 

Vztah k zastavitelnému území

Změna představuje redukci nezastavitelných ploch.

 

Urbanistické řešení a funkční systémy

Navržená změna využití území je z funkčního hlediska jednou z možných variant využití prostorů pod bývalým pomníkem. Protože funkce umisťovaná ve stávajících podzemních prostorách má dopady na povrch, je podmíněna změnou územního plánu. Hmotové řešení nadzemní části je z hlediska zásahů do panoramatu přijatelné.

Rozsah funkční plochy ZKC je oproti zadání redukován pouze na nadzemní část stavby a její bezprostřední okolí. Ostatní plochy, kde dochází pouze k využití podzemních prostorů bez vztahu k povrchům, je ponechán pro funkci historické parky a zahrady, tím je minimalizován zásah do parkové zeleně, která je významným rekreačním zázemím Pražanů v přímé vazbě na centrální oblast města.

 

Doprava

Z dopravního hlediska je změna přípustná pouze ve variantě zásobování tunelem (var.A), a to zároveň s uvedením oceanária do provozu. Varianty zásobování elektromobily a nebo klasickými dodávkami po parkových cestách jsou nepřijatelné. Trasu tunelu je třeba modifikovat tak, aby znamenala co nejmenší zásah do zeleně. Z hledisek provozu a údržby doporučujeme řešit nástup návštěvníků od nábřeží eskalátory zapuštěnými do svahu Letné.

 

Technické vybavení

Na ploše navrhované ke změně funkčního využití nejsou umístěna plošná a liniová vedení nadřazených systémů technického vybavení. Pouze upozorňujeme na ochranné pásmo nadřazené kanalizační stoky ve smyslu zákona č. 274/2001 Sb.

 

Zeleň

Navrhované řešení znamená lokální zásah do ploch, které jsou součástí celoměstského systému zeleně. Návrh zástavby přináší dílčí rozvoj zeleně (na střešní konstrukci) a rehabilitaci navazujících stávajících ploch.

Dle vyhlášky č.32/1999 o závazné části ÚPn hl. m. Prahy ve znění pozdějších předpisů není v historických zahradách a parcích umožněno umístění vozidlových komunikací ani jako výjimečně přípustného funkčního využití. Vzhledem ke skutečnosti, že samostatná funkční plocha kultury a církve – ZKC je umístěna uprostřed parku, její zpřístupnění zásobovací dopravou po povrchu je v rozporu s výše zmíněnou vyhláškou. Příjezd zásobovací dopravy nelze umožnit ani po účelové komunikaci, která slouží pouze stavbám a zařízením uspokojujícím potřeby území vymezeného danou funkcí, ke které se komunikace účelové vztahují. Tou se rozumí plocha zeleně historické zahrady a parky - PP, nikoli území kultury a církve. Z této skutečnosti vyplývá, že v souladu se závaznou částí ÚPn je možné pouze umístění zásobovací dopravy do podzemí.

 

ÚSES, krajina a příroda

Z hlediska ochrany přírody a krajiny se využití vlastního prostoru bývalého Stalinova pomníku (včetně stávajících podzemních prostor) pro funkci ZKC jeví jako akceptovatelné. V dálkových pohledech se nový objekt nebude výrazně uplatňovat.

Problematická je ale obsluha oceanária a to nejen staveništní dopravou v době přestavby podzemních prostor a realizace nadzemní části, ale i následně v době vlastního provozu nově vzniklého objektu. Povrchový provoz parkem není možný (viz výše) a ani není s ohledem na rekreační funkci Letenských sadů vhodný. Realizace tunelu v naznačené trase však vyžaduje zásah do kvalitních, vzrostlých dřevin.

Z předložených variant umístění eskalátorů jednoznačně preferujeme zakrytou podobu, která se nebude uplatňovat v dálkových pohledech a která nebude zároveň přerušovat ve svazích vymezený regionální biokoridor územního systému ekologické stability (ÚSES). S tímto řešením spojená likvidace dřevin představuje (s ohledem na druhovou skladbu porostů) ještě přijatelný zásah. Podmínkou je doplnění porostů stanovištně a geograficky vhodnými dřevinami. Tato kvalitativní proměna by byla potřebná i v okolních porostech.

 

Životní prostředí

Z hlediska geologie je třeba upozornit na rizika, která se mohou objevit při realizaci uvažované investice. Vzhledem k  poměrně rozsáhlým podzemním úpravám stávajícího území je nutno počítat s realizací podrobného inženýrsko geologického a geofyzikálního průzkumu. Výsledky průzkumů budou mít značný význam, neboť v případě zjištění nepříznivých faktorů (např. tektonické porušení skalního masivu) bude zajištění a sanace horninového prostředí znamenat zvýšené technické i finanční nároky.

Podle podrobné inženýrsko geologické mapy Prahy v měřítku 1:5000, list  Praha 7-1, je skalní podklad tvořen paleozoickými horninami ordovického stáří – souvrstvím letenským (v dokumentaci je nesprávně uvedeno  šárecké souvrství). Toto souvrství je zastoupeno poměrně pevnými písčitými břidlicemi a drobami, které se střídají s lavicemi písčitých křemenců a křemitých pískovců. Z hlediska geotechnických vlastností poskytují tyto horniny kvalitní a únosnou základovou půdu.

 

Navrhované regulativy:

Míra využití území –                koeficient podlažních ploch pro nadzemní část KPP = 0,12

koeficient zastavěné plochy  KPZ = 0,12

koeficient zeleně KZ = 0,15

Obsluha zařízení je možná pouze podzemním tunelem z Letenské pláně.

Eskalátor z nábřeží Edvarda Beneše musí být zapuštěný do svahu a zakrytý dostatečnou mocností zeminy se zajištěnou závlahou.

Podmínkou využití podzemních prostor v severní části je taková mocnosti vegetačního překryvu, aby byly umožněny odpovídající výsadby s přirozenou návazností na park (min. 80 – 90 cm).

 

Výměra změněných ploch

ZKC – 6974,1 m2

 

Vyhodnocení dopadů navrhovaného řešení na zemědělský půdní fond

Změna nevyžaduje další zábory ZPF – současně zastavěné území.

 

Změna se týká závazné části ve výkresech č.

4, 30, 37

 

Změna se týká směrné části ve výkresech č.

28, 31

 

Komentář k doprovodné dokumentaci změny:

Zamýšlené funkční využití pro Oceanárium svými provozními a kapacitními nároky, představujícími špičkovou denní návštěvnost přes 6 000 návštěvníků a celkovou roční návštěvnost 900 000 návštěvníků, bude pro rekreační funkci navazujících parkových ploch znamenat vysokou zátěž a přinese do určité míry znehodnocení funkce parku. Denní maximální návštěvnost oceanária bude v souběhu s denní maximální návštěvností Letenských sadů sloužící každodenní rekreaci pražských obyvatel a je otázkou do jaké míry bude tato tradiční funkce Letenských sadů znehodnocena. Výrazně negativní účinek na plochu historického parku bude mít i vlastní realizace záměru, předpokládající staveništní provoz po pěších komunikacích uvnitř parku, které ve všech variantách kříží hlavní podélnou pěší osu Letenských sadů. Pro provoz parku by měly být stanoveny kapacitní limity z hlediska ochrany přírody a ochrany pobytové kultury rekreačního prostředí a součástí další dokumentace by mělo být porovnání stanovených limitů se současným počtem návštěvníků Letenských sadů navýšeným o předpokládaný nárůst o návštěvníky oceanária.

Vzhledem k prioritě parku jako aktivně rekreačního zázemí v zeleni je akceptovatelná zásobovací doprava pouze podzemním tunelem. Doložená trasu tunelu neodpovídá požadavku co nejmenšího zásahu do zeleně Letenských sadů.  Znamená zásahy do stávajících skupin převážně dlouhověkých stromů v počtu 12ks a 5 stromů leží v širším vlivu stavby, kde je nutné provést zvláštní ochranu korun a kořenů stromů. Vzhledem k nedostatečnému půdnímu krytu (1,00m) nad konstrukcí tunelu není umožněna opětovná výsadba stromů a přirozené doplnění skupin. Negativem je doložení umístění tunelu pouze v 1 variantně nejkoliznější ve vztahu ke stávající  zeleni. Nevhodnost jejího umístění pod plochami zeleně tak jak je navržena není důvodem k odmítnutí zásady zásobování podzemním tunelem. Trasování má i jiná méně kolizní řešení.

Staveništní dopravu je třeba řešit ve vazbě na trasu tunelu v poloze nejméně konfliktní z hlediska stávající zeleně a v souladu s postupem jeho realizace. V další dokumentaci je nutné alespoň rámcově odhadnout objem staveništní dopravy. Dopravu v klidu je třeba dořešit podle platných OTP. Výpočet na základě zkušeností investora, který je součástí dokumentace ke změně, není přijatelný (35 stání pro 6000 návštěvníků/den + zaměstnanci !!). V dokumentaci uváděných 5 jízd za den pro obsluhu považujeme za ne příliš reálný odhad. Předpoklad denní četnosti zásobovacích vozů uváděných studií vychází zřejmě z přepravovaného objemu. Podmínkou takového řešení zásobování je zřízení sběrného místa, kde se bude shromažďovat zboží od různých zásobovatelů, které bude teprve následně přepraveno do vlastního zařízení. Mezitím bude nutné jej vhodným způsobem uložit, chladit atd. V opačném případě se nedá zásobování restaurace 2 x denně a oceanária 1 x denně považovat za reálné. V další dokumentaci je třeba také věnovat větší pozornost přístupu návštěvníků od stanic MHD (od nich bude nastupovat jejich převážná část) a dále detailněji doložit nástup návštěvníků z předpokládaných stanic zájezdových autobusů. Z hledisek provozu a údržby doporučujeme řešit nástup návštěvníků od nábřeží eskalátory zapuštěnými do svahu Letné. Umístění čelních eskalátorů do podzemí s překrytím travnatým povrchem umožní pohledové scelení svahu a bezkolizní průchod celoměstského systému zeleně. Vyžaduje však největší zásah do vegetace. Znamená vykácení  24 ks stromů  a 10 dřevin leží v širším vlivu stavby, kde je nutné provést zvláštní ochranu korun a kořenů stromů. Řešení omezuje při nedostatečném překryvu stropu eskalátorů (0,30m) nové výsadby stromů v centrální části svahu.

 

V dokumentaci ke změně chybí jakékoliv detailnější technické řešení nastíněných problémů.