Textová část konceptu změny

 

 

A.      základní údaje

 

Číslo změny:  Z 1344/00

Městská část: Praha 6, Praha 5, Praha 17

Katastrální území: Dejvice, Vokovice, Veleslavín, Břevnov, Motol, Řepy, Ruzyně

Úsek: Vítězné nám. – Červený Vrch – Veleslavín – Petřiny – Motol – Bílá Hora – Dědina – Dlouhá Míle – letiště Ruzyně.

Hlavní cíl změny: Prodloužení trasy metra A ze stanice Dejvická směrem na západ, změna funkčního využití ploch v okolí stanice Veleslavín z funkční plochy ZP – parky, historické zahrady a hřbitovy (PP – parky a parkově upravené plochy) na SV – všeobecně smíšené (SVO – smíšené obchodu a služeb) se značkami DH – plochy a zařízení hromadné dopravy osob, parkoviště P+R  (DM – zařízení a plochy pro hromadnou dopravu osob), ZP – parky, historické zahrady a hřbitovy (PP – parky a parkově upravené plochy) a DU – urbanisticky významné plochy a dopravní spojení (DVP – veřejná prostranství) z funkční plochy SV – všeobecně smíšené (SVO – smíšené obchodu a služeb) na S2 – vybraná komunikační síť, z funkční plochy ZP – parky, historické zahrady a hřbitovy (PP – parky a parkově upravené plochy) na S2 – vybraná komunikační síť, v okolí stanice Motol umístění značky DH –plochy a zařízení hromadné dopravy osob, parkoviště P+R (DM – zařízení a plochy pro hromadnou dopravu osob) v ploše LR – lesní porosty;

umístění značky DH – plochy a zařízení hromadné dopravy osob, parkoviště P+R (DM – zařízení a plochy pro hromadnou dopravu osob) v ploše SV - všeobecně smíšené (SVO – smíšené obchodu a služeb) při stanici Bílá Hora a v ploše ZMK – zeleň městská a krajinná (PP – parky a parkově upravené plochy) při stanici Dědina; vymezení VPS pro trasu a stanice metra včetně autobusového terminálu Veleslavín.

 

Splnění schváleného zadání změny:

Zadání bylo splněno.

Návrh trasy metra v koncovém úseku Dědina – Dlouhá Míle – letiště Ruzyně vyvolal upřesnění  mezistaničních tunelů metra v úseku Bílá Hora – Dědina, které nemá žádný vliv na funkční využití území ani jeho dopravní obsluhu.

Upřesnění rozsahu změny funkčního využití u stanice Veleslavín je ve vztahu k zadání změny v toleranci měřítka územního plánu.

 

B.      návrh řešení konceptu změny

 

Urbanistická koncepce a funkční systémy

Koncept změny umísťuje prodloužení stávající trasy A metra se stanicemi a jejich vestibuly, vedené v 1. variantě (základní) v relaci: Dejvická - Červený Vrch - Veleslavín - Petřiny - Motol - Bílá Hora - Dědina - Dlouhá Míle - Letiště Ruzyně.  2.varianta počítá navíc se stanicí v zájmovém území Terminálu Jih.

Obecným cílem návrhu prodloužení trasy A metra je celkové zlepšení kvality dopravní obsluhy severozápadního sektoru města kapacitní kolejovou dopravou systému městské veřejné dopravy, které se projeví mj. v  celkové redukci autobusové dopravy v daném segmentu Prahy. V kombinaci se železničním spojením zaneseném v platném ÚP hl. m. Prahy je sledována možnost dosažení strukturálního přestupního terminálu v oblasti Dlouhá Míle, kde je územním plánem předpokládána existence velkého záchytného parkoviště systému P+R, a dále obsluha letiště Ruzyně novou dopravní stopou, která se z hlediska vlastního průběhu nedotýká zájmů železnice. Současně je sledován záměr etapového přesunutí současného koncového bodu - terminálu trasy A metra ze stanice Dejvická do vhodnější, urbanisticky méně exponované lokality směrem od centra města. Trasa je koncipována tak, aby zároveň umožňovala případné budoucí větvení v oblasti Bílé Hory do prostoru sídliště Řepy a terminálu Zličín.

Ve fázi konceptu změny byly prověřeny dvě varianty prodloužení trasy A metra:

1. varianta - základní a 2. varianta mají totožné řešení v úseku Dejvice-Dlouhá Míle. Vzájemně se liší pouze v koncovém úseku v prostoru letiště Ruzyně.

1. varianta - základní předpokládá v úseku mezi stanicemi Dlouhá Míle a Letiště Ruzyně mezistaniční tunelový úsek převážně v přímé tak, aby trasa metra byla při zohlednění územně technických podmínek co nejkratší.

2. varianta – základní vedení trasy metra v úseku mezi stanicemi Dlouhá Míle a Letiště Ruzyně je v této variantě směrově korigováno tak, aby zde bylo možné realizovat další stanici metra Staré letiště. Modifikovaná trasa metra v prostoru letiště Praha-Ruzyně je oproti základnímu vedení trasy cca o 150 m delší. V grafických přílohách konceptu změny je  tato modifikovaná trasa vyjádřena žlutou barvou.

Stanice Červený vrch je v ražené poloze pod uličním profilem a nevyžaduje změnu funkčního využití.

Stanice Veleslavín předpokládá změnu funkčního využití z ZP (PP) na SV-G (SVO-G1) všeobecně smíšené  s umístěnými plovoucími značkami DH (DM) pro autobusové nádraží, DU (DVP)  a ZP (PP) zajišťujícími vytvoření veřejného prostranství a parkové plochy v rámci smíšené funkční plochy. V souvislosti s novým uspořádáním území je upřesněn rozsah ul.Evropské změnou funkčního využití z SV (SVO) na S2 a z ZP (PP) na S2.

Stanice Petřiny je v ražené poloze pod uličním profilem a nevyžaduje změnu funkčního využití.

Stanice Motol je řešena ve svahu nad ulicí Kukulovou. Možnost umístění podzemní stanice s minimálními dopady do funkční plochy  LR na povrchu je vyjádřena značkou DH (DM).

Stanice Bílá Hora je v ražené poloze pod uličním profilem a nevyžaduje změnu funkčního využití. Pro potřeby případného lokálního zařízení PID je v ploše SV (SVO) vložena značka DH (DM).

Stanice Dědina s minimálními dopady do ploch zeleně ZMK (PP), kdy v případě povrchového řešení vestibulu je opět vyjádřeno značkou DH (DM).

Stanice Staré letiště - pouze ve variantě 2. je uvažována hloubená jednovestibulová s přímou vazbou do území.

Stanice Dlouhá Míle a Letiště Ruzyně nemají dopady do funkčního využití.

Navrhované řešení zasahuje do trasy celoměstského systému zeleně. Vyžaduje jeho nepatrný úbytek, konkrétně ve stanici Motol. Přesto, že dojde k úbytku celoměstského systému zeleně, bude zachována spojitost systému  a plná funkčnost v území. Koncepce ostatních funkčních systémů nebude narušena, dopravní obsluha souvisejících funkčních ploch v okolí navrhovaných stanic se výrazně zlepší.

Trasu prodlužovaného metra křižují a nebo s ní vedou v souběhu stávající nadřazená vedení prakticky všech oborů technického vybavení. Navrhované využití pozemků musí být s těmito vedeními včetně jejich bezpečnostních a ochranných pásem koordinováno. V další přípravě stavby, zejména v dokumentaci územního rozhodnutí, musí být specifikovány případné přeložky či pouze ochrany jednotlivých nadřazených vedení a i ostatních inženýrských sítí, především v místech stanic metra, po projednání s jejich vlastníky a provozovateli.  

 

Vztah k zastavitelnému území

Urbanistické řešení navrhuje fakticky jen velmi malé snížení podílu monofunkčních ploch zeleně – parky, historické zahrady a hřbitovy a lesní porosty. Plochy zeleně v ÚPn SÚ členily zastavitelná území systémem monofunkční zeleně. Ve změně jsou zahrnuty formou doplňkové zeleně do zastavitelných území.

 

ÚSES a chráněná území přírody

Stanice Motol (a navazující část trasy metra) je z převážné části umístěna pod lokálním biocentrem ÚSES vymezeným v jižních svazích nad ulicí Kukulovou. Jelikož má jít v tomto místě o podzemní stavbu (místy až 19 m pod úrovní terénu), nemělo by být biocentrum ovlivněno výslednou podobou trasy metra. K zásahu do tohoto prvku ÚSES však může dojít při výstavbě zmíněné stanice a jejího vestibulu, který je navržen v lesních porostech v těsném sousedství biocentra. Posouzení únosnosti tohoto zásahu bude předmětem vyhodnocení vlivů na životní prostředí ve smyslu zákona č. 100/2001 Sb. v platném znění.

 

K jinému přímému ovlivnění ÚSES vzhledem k podpovrchovému vedení trasy nedojde, chráněná území přírody nebudou stavbou dotčena.

 

Vymezení ploch veřejně prospěšných staveb, asanací a asanačních úprav

Změnou ÚPn pro trasu A metra Dejvická-Letiště Ruzyně jsou vyhlášeny nové veřejně prospěšné stavby:

X׀DM׀5                 Praha 5 – trasa A Dejvická-Letiště Ruzyně

X׀DM׀6                                Praha 6 – trasa A Dejvická-Letiště Ruzyně

DM׀6                                Autobusový terminál Veleslavín

X׀DM׀44                                Řepy – trasa A Dejvická-Letiště Ruzyně

 

Životní prostředí

Navrhovaná změna neznamená z  hlediska ÚPn zhoršení podmínek životního prostředí v dané lokalitě.

Změna nevyžaduje další zábory ZPF – převážná část trasy leží uvnitř současně zastavěného území, část mimo SZÚ nemá dopad na ZPF.

 

Koncept změny byl vyhodnocen z hlediska vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví na úrovni SEA.

 

C.      výměry měněných ploch dle jejich funkčního využití

 

SV                           -   22906,4 m2

S2                           -   629,4 m2

 

D.      návrh na vymezení závazné části formou regulativů

 

Regulativy funkčního využití jsou uvedeny ve vyhlášce hl. m. Prahy č. 32/1999 Sb. o závazné části územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy ve znění pozdějších předpisů.

 

Změna se týká závazné části ve výkresech č.

4, 5, 25, 30, 31, 37

 

Změna má dopad do směrné části v koeficientech míry využití území

SV-G 1

 

Změna se týká směrné části ve výkresech č.

4, 28

 

Poznámka:

V textu jsou v závorce uvedeny zkratky funkčního využití před změnou Z 1000/00 ÚPn. Pokud není uvedena zkratka v závorce, znamená to, že zkratka zůstala i po změně Z 1000/00 shodná.